Objavljen je program konferencije Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025

Objavljen je program konferencije Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025

Objavili smo program konferencije Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025 koji sadrži više od četrdeset izlaganja podijeljenih u osam tematskih blokova, više od deset radionica, osamnaest poster-prezentacija i dva pozvana predavanja.

Konferencija započinje u srijedu 26. ožujka 2025. svečanim otvaranjem nakon kojeg slijedi pozvano predavanje dr. sc. Nilsa Wedija, voditelja digitalnih tehnologija za Destination Earth u Europskom centru za srednoročne vremenske prognoze(ECMWF) na temu Implementing Digital Twin technology of the Earth System in Destination Earth“. U njemu će na primjeru digitalnog blizanca planeta Zemlje objasniti kako digitalni blizanci rade, koje su prednosti, nedostaci i budućnost njihove upotrebe te mogućnosti koje nam donose za rješavanje najvećih društvenih izazova današnjice.

U središnjem panelu na temu „Disruptivne tehnologije kao pokretač promjena“ će predstavnici iz akademske zajednice, gradske uprave i gospodarstva razgovarati o tome kako nove disruptivne tehnologije doprinose rješavanju nekih od najrelvantnijih problema današnjice u znanosti ali i kako doprinose funkcioniranju društva i života općenito. 

Tijekom tematskog bloka „Superračunala i umjetna inteligencija: snaga za rješavanje kompleksnih problema“ bit će dani konkretni primjeri korištenja superračunalnih resursa Srca za rješavanje problema koji zahtijevaju primjenu velikih jezičnih modela, strojnog učenja i drugih tehnologija umjetne inteligencije. 

Tematski blok „Kibernetička sigurnost – je li sustav znanosti i visokog obrazovanja spreman?“ bavit će se konkretnom primjenom Zakona o kibernetičkoj sigurnosti te Uredbe o kibernetičkoj sigurnosti, u sustavu znanosti i visokog obrazovanja, i kako se ustanove mogu pripremiti na njihovu primjenu.

Tematski blok „Novosti u informacijskom krajobrazu znanosti i visokog obrazovanja“ donosi pregled najvažnijih iskoraka u infrastrukturi visokog obrazovanja i znanosti ostvarenih tijekom 2024. godine te planova za 2025. godinu. 

U tijeku je novi ciklus reakreditacija visokih učilišta u kojemu će novi informacijski sustav ISPiK Reakreditacije zamijeniti dosadašnji sustav Mozvag. Kako će se odvijati novi ciklus reakreditacije i koje novosti donosi novi sustav sudionici konferencije imat će priliku saznati tijekom tematskog bloka „Reakreditacija visokih učilišta“. 

Tijekom tematskog bloka „Kvantna komunikacijska mreža: od arhitekture do primjene” bit će riječi o značenju, važnosti i specifičnostima arhitekture kao osnove za implementaciju kvantne distribucije ključeva (engl. Quantum key distribution, QKD) i o postkvantnoj kriptografiji (engl. Post-Quantum Cryptography ,PQC) na primjeru distribuiranog skladišnog sustava. Također, bit će predstavljene i mogućnosti budućeg povezivanja nacionalne QKD mreže u jedinstvenu EuroQCI mrežu. 

Drugi dan konferencije počet će s pozvanim predavanjem na temu digitalnog vodstva koje će održati profesor Albert Sangra direktor UNESCO-ove katedre za tehnologiju i obrazovanje za društvene promjene na Otvorenom sveučilištu Katalonije. Bit će dan uvid u ideje o digitalnom vodstvu, s fokusom na to kako institucije visokog obrazovanja mogu učinkovito iskoristiti različite digitalne tehnologije koje su im na raspolaganju, ali i u izazove s kojima se pri tome suočavaju.

Temom upotrebe digitalnih tehnologija u obrazovanju bavit ćemo se tijekom dva tematska bloka drugog dana konferencije. Prvi blok „Sinergija tehnologije i ljudskosti u sustavu obrazovanja i znanosti: Kako će se promjene reflektirati na društvo – život, rad i učenje?“ istražit će utjecaj suvremenih tehnoloških inovacija na obrazovne i znanstvene procese, s naglaskom na ravnotežu između digitalnih rješenja i ljudskog pristupa. Drugi tematski blok naziva „Digitalne tehnologije u obrazovanju“ donosi predstavljanje četiri konkretna primjera primjene naprednih tehnologija u obrazovnom procesu. 

Ove godine Srce obilježava deset godina od uspostave nacionalne infrastrukture za digitalne repozitorije, Digitalni akademski arhivi i repozitoriji (Dabar) koja omogućava dijeljenje rezultata rada visokoškolskih i znanstvenih ustanova u Republici Hrvatskoj. U tematskom bloku „Budućnost dijeljenja rezultata istraživanja: uloga repozitorija“ predstavit će se novosti koje reimplementirani sustav Dabra donosi, iskustva urednika te njihova nastojanja da se poveća povjerenje istraživača i studenata u repozitorije. 

„Otvorena znanost i EOSC: od principa do prakse“ naslov je ovogodišnjeg nacionalnog EOSC tripartitnog sastanka usmjerenog na jačanje implementacije Europskog oblaka otvorene znanosti (EOSC) i općenito otvorene znanosti u Hrvatskoj. Predstavnici Europske komisije, Udruženja EOSC-a, EOSC Upravljačkog odbora, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te Vijeća Inicijative HR-OOZ-a govorit će o mnogim temama bitnim za razvoj otvorene znanosti, stanju u EU i planovima EOSC-a za budućnost, ali i o stanju otvorene znanosti u Hrvatskoj iz nekoliko perspektiva.

Tijekom oba dana konferencije u okviru posebnih tematskih blokova bit će održana trominutna predstavljanja poster-prezentacija. 

Organizaciju ovogodišnje konferencije podržali su Axians Hrvatska d.o.o. i Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium d.o.o. te STORM Grupa d.o.o. kao dijamantni sponzori, AKD d.o.o. kao zlatni sponzor te Arista Networks Inc i MEP d.o.o. kao sponzori. Dijamantni sponzori su pripremili radionice na kojima će sudionici dobiti priliku za stjecanje vještina potrebnih za suzbijanje naprednih kibernetičkih napada, saznati više o najnovijim HPC tehnologijama, kako odabrati pravi hardver za svoje aplikacije i kako iskoristiti Cray Programming Environment za poboljšanje svojih razvojnih procesa.

Sudjelovanje na konferenciji Srce DEI 2025 moguće je uz uplatu kotizacije ovisno o kategoriji kojoj sudionik pripada, a prijave se otvaraju 13. veljače 2025. Sve detaljne informacije o kotizacijama nalaze se na web stranicama konferencije.