Superračunala i umjetna inteligencija: snaga za rješavanje kompleksnih problema

Superračunala i umjetna inteligencija: snaga za rješavanje kompleksnih problema

Iznimno brz razvoj i primjena generativne umjetne inteligencije kojem svjedočimo u zadnjih nekoliko godina još su veći naglasak stavili na značaj naprednih računalnih resursa koji postaju ključna komponenta za razvoj tehnologija umjetne inteligencije. AI modeli, posebice oni temeljeni na dubokom učenju, zahtijevaju ogromne količine podataka za obuku i izvode ogroman broj matematičkih operacija, poput matričnih množenja. Budući da su takve operacije izrazito paralelizirane, njihovo učinkovito izvođenje zahtijeva specijalizirane hardverske resurse, poput grafičkih koprocesora (GPU-ova). Pristup dovoljnim količinama računalnih resursa, a posebice grafičkih procesora i učinkovitog spremišta za pohranu podataka, neophodan je za istraživanje i razvoj u ovom području.

Zahvaljujući računalnim resursima Srca, prvenstveno  najjačem superračunalu „Supek“ i resursu za napredno računanje u oblaku „Vrančić“, ali i cjelovitoj korisničkoj podršci, znanstvenici mogu rješavati računalno zahtjevne probleme neovisno o području u kojem djeluju puno učinkovitije i brže nego je to bilo zamislivo prije nekoliko godina.

Prvog dana konferencije Srce DEI 2025 u tematskom bloku „Superračunala i umjetna inteligencija: snaga za rješavanje kompleksnih problema“ kroz nekoliko primjera dobre prakse imat ćete priliku saznati više o mogućnostima korištenja naprednih računalnih resursa Srca za istraživanja u području umjetne inteligencije. Doznat ćete i o izazovima u primjeni umjetne inteligencije kao i o potrebama za računalnim resursima u budućnosti.

Za vas smo pripremili pet izlaganja:

  • "Korištenje različitih reprezentacija govora i ansambala modela za pretvorbu govora u tekst", Marin Jezidžić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva, i doc. dr. sc. Matej Mihelčić, Sveučilište u Zagrebu Prirodoslovno-matematički fakultet 
  • "Napredna vizualizacija interakcijskih putova u molekulskim simulacijama proteina", dr. sc. Zoran Štefanić, Institut Ruđer Bošković: 
  • "Prilagodba velikih jezičnih modela na HPC infrastrukturi", David Dukić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva
  • "Razumijevanje slike i videa je Supek!", Ivan Martinović, Iva Sović, prof. dr. sc. Siniša Šegvić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva: 
  • "Poboljšanje robusnosti modela predviđanja vremenskih nizova HASPFormer korištenjem postupaka umjetne inteligencije i računarstva visokih performansi", Hrvoje Ljubić, prof. dr. sc. Tomislav Volarić, Sveučilište u Mostaru Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, prof. dr. sc. Goran Martinović, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek: 

Tematski blok će moderirati Emir Imamagić, predstojnik Sektora za napredno računanje Srca.