Srce, Učionica B
Radionica “Kako izraditi aktivnost Radionica”
Aktivnost Radionica jedna je od najzahtjevnijih aktivnosti u sustavu Moodle. Aktivnost je to koja omogućava vršnjačko vrednovanje na način da nastavnik odredi kriterije ili rubrike po kojima studenti procjenjuju tuđe radove pokazujući razinu stečenog znanja. Na ovoj će radionici nastavnici izraditi aktivnost Radionica, ali i biti u mogućnosti svaku fazu izrade pogledati iz perspektive studenta kako bi se što bolje pripremili za pripremu i implementaciju ove aktivnosti u svojoj nastavi.
Predavači: Tona Radobolja, Linda Kuzmanovski, Domagoj Horvatović, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 90 min
Radionica “Vrijednosti usluga Srca i referentni model poslovanja visokih učilišta”
Referentni modeli visokog obrazovanja omogućavaju uvid u organizaciju visokih učilišta te pružaju pogled na informacije koje ustanove koriste u svom poslovanju. Jedan od modela specifično namijenjenih za visoko obrazovanje je Higher Education Capability Reference Model, čiji je vlasnik CAUDIT, a u čijem razvoju sudjeluju i organizacije EUNIS, EDUCAUSE i USICA te se primjenjuje na nizu sveučilišta. Model pruža cjelovit prikaz visokog učilišta te olakšava identifikaciju strateški važnih sposobnosti, potencijalnih nedostataka, izazova, potreba i prilika.
U okviru radionice sudionici će se kroz raspravu i razmjenu praksi upoznati s ovim modelom te imati priliku usporediti sposobnosti vlastite ustanove s referentnim modelom. Uz navedeno, bit će prikazano kako Srce kroz svoj katalog usluga pridonosi provedbi pojedinih poslovnih sposobnosti visokih učilišta. Radionica je namijenjena svim zaposlenicima visokih učilišta.
Predavači: Sabina Rako, Marija Tomić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 90 min
Radionica “Izrada DOCX predloška za konverziju u JATS XML”
Radionica je namijenjena uredništvima znanstvenih i stručnih časopisa. Tijekom radionice polaznici će raditi na predlošku za radove u DOCX formatu s ciljem da radovi budu što bolje pripremljeni za automatsku konverziju u JATS XML format te objavu na portalu Hrčak. Automatizirana konverzija iz DOCX formata u JATS XML format nova je funkcionalnost koja je urednicima časopisa uključenih u Hrčak dostupna od rujna 2023. te omogućuje korisnicima da kroz administratorsko sučelje Hrčka stvaraju potpune i ispravne JATS XML datoteke za svoje časopise bez prethodnog poznavanja XML-a i JATS sheme. Polaznici će se na radionici upoznati s korištenjem različitih stilova koje će primjenjivati na naslove i podnaslove rada u svrhu stvaranja strukture dokumenta. Prikazat će se pravilan način numeriranja stranica u radu kao i rad sa zaglavljem i podnožjem dokumenta. Radionica će se baviti izradom fusnota u radu te pravilnim načinom umetanja i upravljanja slikovnim materijalima kako bi se ispravno prikazali u XML formatu. Program će obuhvatiti područje izrade i oblikovanja formula i funkcija koje se mogu pojaviti u znanstvenim i stručnim radovima te će biti objašnjeno kako formule koje su umetnute kao slike samostalno izraditi u DOCX datoteci. Naposljetku, polaznici će imati priliku raditi s knjižnim oznakama u DOCX datoteci te savladati vještine povezivanja referenci unutar rada.
Predavači: Ljiljana Jertec Musap, Kristina Posavec, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 90 min
Srce, Dvorana E
Radionica “Stjecanje kompetencija za otvoreno obrazovanje (od teorije do prakse) - rezultati projekta OpenDigCompEdu”
Na ovoj online radionici uvodno će se predstaviti rezultati projekta OpenDigCompedu koji ima za cilj unaprijediti digitalne kompetencije nastavnika kako bi znali primijeniti online i mješovite pristupe nastavi korištenjem otvorenih online tehnologija i principa otvorenog obrazovanja. U nastavku će radionica biti posvećena otvorenim obrazovnim sadržajima i zašto ih koristiti te savjetima kako iskoristiti mogućnosti sustava Moodle za formativno vrednovanje u online okruženju i unaprijeđenje e-kolegija.
Predavači: Sandra Kučina Softić, Tona Radobolja, Ana Zemljak Pećina, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 45 min
Srce, Dvorana E
Radionica “Novosti u aplikaciji Evidencija studentskih prava”
Radionica “Novosti u aplikaciji Evidencija studentskih prava””
Aplikacija Evidencija studentskih prava (ESP) dio je Informacijskog sustava studentske prehrane (ISSP) i služi za rad sa studentskim pravima i vođenje matičnih podataka za učilišta koja nisu u Informacijskom sustavu visokih učilišta (ISVU) te za rad sa studentskim iskaznicama za sva visoka učilišta. Na radionici će biti prikazan:
- Općenito rad s aplikacijom.
- Proces upisa studenta na ustanovu
- Proces izrade studentske iskaznice.
- Dosadašnji prijedlozi korisnika za proširenje aplikacije i dodane nove mogućnosti.
- Rad s uvozom podataka iz drugih aplikacija u ESP.
Predavači: Karlo Taslak, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 45 min
Srce, Učionica B
Radionica “Analiza podataka (pomoću jezika R) u istraživačkom projektu” (1/2)
Nastavlja se
Radionica “Analiza podataka (pomoću jezika R) u istraživačkom projektu”
Radionica je namijenjena osobama s određenim iskustvom u istraživačkom radu koje zanima kako unaprijediti proces obrade podataka. Tijekom radionice polaznici će se, na primjeru jednostavnog istraživanja, upoznati s Quarto markdown formatom. To je sustav za pisanje teksta u kojem se jednostavnom sintaksom označavaju posebna svojstva dijelova dokumenta, poput ukošenog ispisa ili dodavanja poveznica i slika, a omogućuje i integraciju s nekoliko programskih jezika. U njemu će, koristeći jezik R, polaznici na jednom mjestu povezati kôd, tekst znanstvenog rada, tablice i slike. Ovakvim načinom rada izbjegavaju se teškoće poput potrebe za pretraživanjem cijelog teksta kako bi se osiguralo da je svaki navod nekog broja ispravljen – uz Quarto, to se može automatizirati. Polaznici će imati priliku ažurirati rezultate nakon pritoka novih podataka bez potrebe za dorađivanjem kôda i izraditi gotove dokumente u nekoliko poznatih formata.
Predavači: Mislav Kranjčev, Kristijan Šućur, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 150 min
Srce, Dvorana E, do 16 sati
Nastavlja se
Radionica “Pregled infrastrukture i osnove korištenja usluge VDC – Virtualni podatkovni centri”
Na radionici će biti ukratko dan pregled fizičke i logičke infrastrukture usluge VDC te opisani načini pristupa i korištenja samouslužnih portala koji omogućavaju zahtijevanje, iskorištavanje i otpuštanje virtualnih resursa. Bit će prikazan tijek zahtjeva od popunjavanja inicijalnog obrasca do pristupa realiziranom resursu za računalne (virtualni poslužitelji), spremišne (NFS, S3) i sustave sigurnosne pohrane (backup), njihove temeljne mogućnosti, osnove korištenja te mehanizmi obavještavanja i nadzora
Radionica je proširena u odnosu na dosadašnja održavanja s temama:
- zahtijevanje proširenja resursa - gdje su te famozne tri točkice
- razlika performansi vSAN-NFS i zašto postoji ograničenje količine vSAN-a po ustanovi
- razlika NFS i S3, što se kad upotrebljava, zašto S3 kao datotečni sustav nema smisla, zašto S3 ne treba backup, klijenti za izravni pristup do S3
- način provođenja backupa - kako to izgleda ispod haube
- uvjeti za korištenje privatnih adresa
- statistički pregled korištenja - koliko ustanova koristi uslugu, koliko zasebnih VPS-ova i za što se uglavnom koriste
Predavač: Davor Šarić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 120 min
Srce, Učionica B
Radionica “Analiza podataka (pomoću jezika R) u istraživačkom projektu” (2/2)
Nastavak
Srce, Dvorana E, do 16 sati
Nastavak
Sponzorska radionica AXIANS Hrvatska "ZTNA – ne vjeruj nikom, uvijek provjeravaj"
Zero-Trust Network Access posljednjih godina je zvučan i često spominjan koncept u području mrežne i informacijske sigurnosti, no što zapravo stoji iza ove četveroslovne kratice? Kako se postiže ZTNA, koji su njeni ključni dijelovi, treba li nam to?
ZTNA arhitektura se vodi principom da ne smijemo implicitno vjerovati nikome, da su potencijalne prijetnje u organizaciji moguće i unutar, i izvan nje. Potrebna je striktna verifikacija svakog uređaja i korisnika, prije nego što mu je dopušten pristup bilo kojem organizacijskom resursu. Postizanje i zadovoljavanje Zero-Trust koncepta postaje sve složenije otkako se tradicionalni sigurnosni perimetar u organizaciji briše sve češćim korištenjem SaaS servisa, gdje IT administratori sve više gube kontrolu nad podacima.
Predavači: Krešimir Vinšćak, Robert Pleše, AXIANS Hrvatska
Trajanje: 45 min
Svečana dvorana
SVEČANO OTVARANJE KONFERENCIJE
Svečana dvorana
dr. sc. Ivan Güttler, glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda
Hidrometeorološke usluge i servisi nove generacije: Od ranog upozorenja do klimatske neutralnosti
Sve izraženije klimatske promjene podižu očekivanja i potiču potrebu za dodatnim poboljšanjima i unaprjeđenjima usluga i servisa koje pružaju nacionalne hidrometeorološke službe i operativne međunarodne organizacije u području meteorologije, hidrologije, kvalitete zraka i znanstvenih istraživanja. Od samih početaka računalne revolucije, modeli za prognozu vremena i projekcije klime bili su jedni od najzahtjevnijih korisnika svakog postignutog tehnološkog napretka u području informacijske tehnologije. Pojava radarskih i satelitskih mjerenja, superračunala te združenih numeričkih prognostičkih modela dovela je do revolucije u području djelovanja hidrometeoroloških službi, ne samo zbog mogućnosti prikupljanja velike količine informacija o atmosferi, tlu, morima i oceanima, nego i zbog njihove brze obrada te izrade opsežnih i dubljih analiza i proračuna. Sve je to snažno doprinijelo jačanju važne uloge koju imaju hidrometeorološke službe, posebno u današnjem, brzo mijenjajućem svijetu, a to je zaštita života i sigurnosti građana, podrška održivom gospodarskom razvoju i izgradnja klimatski neutralnog društva. Posljednjih godina bilježimo značajan napredak u učinkovitosti i uspješnosti hidrometeoroloških sustava u praćenju i prognozi stanja okoliša koji je potaknut implementacijom novih metoda i sustava temeljenih na strojnom učenju i umjetnoj inteligenciji, kao i razvoju prostorno i vremenski naprednijih sustava motrenja. U predavanju ću detaljno predstaviti rezultate modernizacije sve tri motriteljske mreže DHMZ-a (meteorološke, hidrološke i mreže za trajno praćenje kvalitete zraka), istaknuti ključne karakteristike aktivnih i budućih prognostičkih sustava za modeliranje atmosfere, voda i kvalitete zraka. Konačna svrha kontinuiranog razvoja i unaprjeđenja usluga nacionalnih hidrometeoroloških službi je stvaranje visoko funkcionalnih sustava za rana upozorenja na ekstremne meteorološke i hidrološke prilike, s ciljem smanjenja rizika za građane, gospodarstvo i okoliš.
Predavač: dr. sc. Ivan Güttler, glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda
Panel "Istraživački podaci – kako iskoristiti njihov puni potencijal?"
Istraživački podaci čine osnovu znanja i inovacija u svim znanstvenim disciplinama. Podaci i imaju temeljnu ulogu u napretku našeg društva te je njihov značaj postao još snažniji razvojem istraživačkih metoda kao što je strojno učenje i razvojem umjetne inteligencije. No, iskorištavmo li u potpunosti njihov potencijal i nakon završetka istraživanja, ili podaci ostaju „zarobljeni“ u znanstvenim disciplinama i infrastrukturama? Kako možemo realizirati njihov puni potencijal? Ključ za njihovo uspješno korištenje i je učinkovita i otvorena istraživačka infrastruktura, te primjena načela otvorene znanosti
Tijekom panela nastojat ćemo dati odgovore na pitanja kako javno financirane istraživačke infrastrukture i podaci koje te infrastrukture generiraju mogu podržati nove prilike i koristi za društvo. Kako prilike koje nastaju novim mogućnostima i tehnologijama prikupljanja, dijeljenja i ponovnog korištenja podataka utječu na današnja istraživanja? Koje su prilike i izazovi rada s otvorenim podacima na istraživačkim infrastrukturama? Koliko smo daleko došli u nastojanju da otvorimo istraživačke podatke dobivene radom istraživačkih infrastruktura i što se radi na razini politika?
Panelisti
- dr. sc. Damir Aumiler, voditelj Centra za napredne laserske tehnike CALT, Institut za fiziku,
- akademik Sven Lončarić, suvoditelj Znanstvenog centra izvrsnosti za znanost o podacima i kooperativne sustave i voditelj Istraživačke jedinice za znanost o podatcima, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva,
- Ivan Marić, ravnatelj, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
- dr. sc. Hrvoje Meštrić, ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju, Ministarstvo znanosti i obrazovanja
- prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom, Sveučilište u Zagrebu
- Igor Ljubi, načelnik sektora za razvoj digitalnog društva, Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva
- dr. sc Vanja Škurić, Senior Solution Architect, Comping,
- dr. sc. Kruno Vukušić, član istraživačke grupe Ive Tolić, Institut Ruđer Bošković
Moderator: dr. sc. Inga Patarčić, menadžer znanstvenih podataka, Max Delbrück Center for Molecular Medicine, Berlin
Tematski blok “Superračunala u istraživanju i nastavi: Kako vam Srce može pomoći?“
Novi resursi Srca uspostavljeni HR-ZOO projektom slave svoj prvi rođendan. U tih godinu dana usluga Napredno računanje, kao i superračunala „Supek“ i „Vrančić“, postali su neizostavni alati za brojne korisnike.
Baza korisnika koji u svom radu koriste ove nove, nadograđene usluge, resurse i superračunala Srca sve je veća, kao što je to i lepeza znanstvenih disciplina koje se oslanjaju na njih. Računarstvo visokih performansi tako više nije tajnovita tehnologija rezervirana za uski dio znanosti, već svoju primjenu nalazi u brojnim područjima, uključujući i humanističke i društvene znanosti, pa čak i u umjetnosti. Brojne znanstvene discipline svoj razvoj više ne mogu zamisliti bez primjene tehnologija naprednog računanja.
Također, sve je učestalije korištenje naprednog računanja u nastavi i nastavnim procesima, gdje ta tehnologija, dodatno potpomognuta velikim količinama podataka i brzim razvojem umjetne inteligencije, može doprinijeti u stvaranju inovativnog nastavnog okruženja i metoda, kao što su to na primjer virtualna i proširena stvarnost u učionicama.
Kako izgleda praktična primjena superračunala „Supek“, i „Vrančića“ u radu znanstvenika i nastavnika, i koje su sve mogućnosti koje primjena novih resursa Srca otvara u osmišljavanju inovativnih pristupima istraživanjima i nastavi u visokom obrazovanju, moći ćete čuti tijekom tematskog bloka "Superračunala u istraživanju i nastavi: Kako vam Srce može pomoći?".
Predavači
- doc. dr. sc. Vladimir Brajković, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, "Upotreba Galaxy platforme Srca u obradi genomskih podataka"
- Helena Latečki, Sveučilište u Zagrebu Prirodoslovno-matematički fakultet, "Simuliranje potresne trešnje pomoću superračunala Supek"
- prof. dr. sc. Igor Lukačević, Sveučilište u Osijeku, Odjel za fiziku, "Računalni laboratorij iz napredne kvantne mehanike uz korištenje Padobrana"
- Emir Imamagić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
- Miro Mačinković, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar, "Uporaba velikih jezičnih modela otvorenog koda u razvoju programskog koda"
- dr. sc. Ivor Milošević, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar, "Generativni AI model CPU vs. GPU na primjeru stable diffusiona"
- dr. sc. Maja Mucko, Sveučilište u Zagrebu Prirodoslovno-matematički fakultet, "Edukacije Unixa za biologe: primjeri iz prakse"
- doc. dr. sc. Vinko Petričević, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, "Traženje clique u ogromnom vrlo rijetkom grafu"
- doc. dr. sc. Davor Šakić, Sveučilište u Zagrebu farmaceutsko-biokemijski fakultet, "LIGHT-N-RING i Supek - kako napredno računanje omogućava rasvjetljavanje reakcija pregrađivanja"
- prof. dr. sc. Maja Štula, Sveučilište u Splitu, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, "Superračunala kao temelj računalno zahtjevnih interaktivnih edukacijskih pristupa"
Moderator: Emir Imamagić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Tematski blok “Europska sveučilišta - Alijansa UNIC“
U sklopu ovog tematskog bloka će biti predstavljene aktivnosti Europskog sveučilišta gradova u post-industrijskoj tranziciji - UNIC, čiji je član partner konferencije Srce DEI, Sveučilište u Zagrebu.
Aktivnosti europskih sveučilišta su, unutar projekata podržanih od strane Europske komisije, brojne, pa će tako u ovom bloku biti prezentirane aktivnosti provedene u prethodne 4 godine, od osnutka UNIC-a, kao i predviđene aktivnosti u narednom projektnom razdoblju. U sklopu tih aktivnosti, bit će demonstrirane i aktivnosti koje Srce provodi na izgradnji virtualnog kampusa UNIC-a, temeljne informacijske infrastrukture za podršku mobilnosti studenata unutar europskog sveučilišta i povezanim procesima.
Predavači
- prof. dr. sc. Jurica Pavičić, prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju, voditelj projektnih aktivnosti Sveučilišta u Zagrebu unutar UNIC alijanse, Sveučilište u Zagrebu,
- prof. dr. sc. Goranka Lalić-Novak, izvršna voditeljica UNIC projekta za Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Zagrebu Pravni fakultet,
- Petra Baničević, projektna koordinatorica, Sveučilište u Zagrebu
- prof. dr. sc. Neven Vrček, koordinator radnog paketa ''Jačanje kapaciteta za suradnju među partnerima UNIC-a'', Sveučilišta u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
- Alen Novosel, voditelj razvoja Virtualnog kampusa, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Moderator: dr. sc. Ognjen Orel, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
Dvorana B1
Tematski blok “Vrli novi svijet - jesmo li spremni za nove vrste kibernetičkih prijetnji i napada?”
Tematski blok “Vrli novi svijet - jesmo li spremni za nove vrste kibernetičkih prijetnji i napada?“
U vremenu ubrzane digitalizacije društva građani, poduzeća i institucije sve se više oslanjanju na digitalne usluge i „pametne“ uređaje, koriste mrežne i informacijske sustave, što sve pojačava osjetljivost društva na kibernetičke prijetnje te su pojedinci izloženi sve većim opasnostima. Različite vrste kibernetičkih prijetnji i napada utječu na svakodnevni život i poslovanje. Krađa osobnih, financijskih i poslovnih podataka, računalne prijevare, prisluškivanje elektroničkih komunikacija samo su neke od njih. Upravo iz tog razloga vrlo je bitno razviti svijest o mogućim kibernetičkim ugrozama i kako se od njih učinkovito zaštititi. Jedan od pristupa s velikim potencijalom je kvantna kriptografija
Saznajte više o važnosti, razvoju i primjeni kvantne kriptografije i kvantne distribucije ključeva i kako se njima štiti komunikacija u okruženjima kao što su kritična infrastruktura (industrija, transport, zdravstvo, itd.) i druga sigurnosno osjetljiva okruženja u Hrvatskoj, Europi i svijetu. Saznajte kako Hrvatska ulaže napore u zaštitu komunikacije i kibernetičku sigurnost u nadolazećoj kvantnoj eri i upoznajte projekt izgradnje Hrvatske kvantne komunikacijske infrastrukture - CroQCI.
Predavači
- doc. dr. sc. Ivan Cvitić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet prometnih znanosti
- izv. prof. dr. sc. Saša Ilijić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva
- Dunja Ivković, CARNET
- dr. sc. Mario Stipčević, Institut Ruđer Bošković
Moderator: Davor Jovanović, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Tematski blok “Znanstveno izdavaštvo i dobre uređivačke prakse“
Moderne tehnologije pred autore te uredništva znanstvenih i stručnih časopisa stavljaju nove prilike i izazove. U tematskom bloku bavit ćemo se mogućnostima koje veliki jezični modeli i umjetna inteligencija otvaraju u području znanstvenog izdavaštva, ali i etičkim pitanjima koja dolaze s njima. Također će biti prezentirane trenutne i planirane razvojne aktivnosti tima Srca te će iz pogleda uredništva časopisa biti prezentirane potrebe časopisa u segmentu informacijskih i komunikacijskih tehnologija, pri čemu je jedna od (još uvijek) aktualnih tema indeksiranost časopisa u bazama podataka. Tematski blok namijenjen je urednicima i administratorima časopisa, izdavačima te svima zainteresiranima za teme znanstvenog izdavaštva i otvorenog pristupa. Polaznici će moći kroz pitanja i komentare sudjelovati u raspravi i sugerirati smjer budućeg razvoja Portala hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak.
- Mogućnosti umjetne inteligencije u znanstvenom izdavaštvu
- Etički izazovi uporabe umjetne inteligencije u znanstvenom izdavaštvu
- Razvojne aktivnosti i planovi na Portalu znanstvenih i stručnih časopisa - Hrčak
- Potrebe znanstvenih časopisa za informacijsko-komunikacijskim tehnologijama
Predavači
- doc. dr. sc. Filip Šuligoj, Sveučilište u Zagrebu Fakultet strojarstva i brodogradnje
- prof. dr. sc. Ana Marušić, dr. med., Sveučilište u Splitu Medicinski fakultet
- Ljiljana Jertec Musap, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
- Iva Grabarić Andonovski, predsjednica Udruge ZNAK, članica Savjeta Hrčka, Sveučilište u Zagrebu Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Moderator: Draženko Celjak, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Nastavlja se
Sponzorska radionica STORM "Cyber Attack Survival: Umijeće napredne sigurnosne obrane kroz Capture the Flag iskustvo"
Capture the Flag je jedinstveno i uzbudljivo iskustvo koje pruža sudionicima priliku za stjecanje vještina potrebnih za suzbijanje naprednih napada.
Kroz radionicu istražuju se mogućnosti XDR-a pomoću intuitivnog sučelja Vision One platforme.
Kroz rješavanje različitih zadataka, sudionici će se upoznati s taktikama i tehnikama koje napadači primjenjuju u ciljanim napadima, što uključuje phishing e-poruke, korištenje skripti za pristup sustavu te pokretanje zlonamjernog koda u RAM-u.
Capture the Flag radionicu vodit će stručni tim Trend Micro, Avola i STORM Computers, pružajući vam dragocjen uvid u svijet informacijske sigurnosti.
Predavači: Matija Mandarić, Drago Duš, Dražen Novina, STORM Computers
Trajanje: 90 min
Radionica “Dvostupanjska autentikacija u sustavu AAI@EduHr”
Sustav AAI@EduHr uslugama koje imaju potrebe za višom razinom sigurnosti od one koje pruža autentikacija uporabom korisničke oznake i zaporke pruža mogućnost odabira višestupanjske (dvostupanjske) autentikacije korisnika. Cilj ove radionice je upoznati polaznike kako u svojoj aplikaciji omogućiti dvostupanjsku autentikaciju, te objasniti i pokazati postupak kako korisnik može registrirati vjerodajnice za drugi stupanj.
Predavači: Marko Ivančić, Mijo Đerek, Dubravko Penezić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 90 min
Radionica “Napredno korištenje OJS-a za uređivanje časopisa”
Radionica je namijenjena uredništvima znanstvenih i stručnih časopisa koji koriste OJS za objavljivanje svog časopisa. Radionica će obuhvaćati prikaz naprednijeg korištenja OJS-a uz naglasak na izazove koji se pojavljuju, korištenje dostupnih plugin-ova i razmjenu iskustava postojećih korisnika
Predavači: Ljiljana Jertec Musap, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 90 min
Radionica “Novosti u sustavu CroRIS”
Radionica je namijenjena svim zainteresiranim dionicima Informacijskog sustava znanosti RH - CroRIS.
Tijekom radionice bit će dan pregled osnovnih funkcionalnosti korisničkog sučelja, proces unosa i uređivanja zapisa, novosti i pregled funkcionalnosti CroRIS izvještajnog sustava, a kao dio radionice bit će održana i praktična vježba.
Nakon ove radionice, korisnici će biti znatno sigurniji u korištenju portala CroRIS i izvještajnog sustava CroRIS i efikasnije će moći pristupati svim njegovim funkcionalnostima.
Ova radionica će pružiti temeljito razumijevanje CroRIS-a, omogućavajući korisnicima da bolje iskoriste sve dostupne resurse i mogućnosti.
Predavači: Marina Mayer, Sofija Konjević, Institut Ruđer Bošković; Petra Udovičić, Neven Balenović, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar; Miroslav Rajter, Sveučilište u Zagrebu (TBC)
Trajanje: 90 min
Dvorana B1
Nastavak
Sponzorska radionica MEP "Data Center Infrastructure Management (DCIM)"
DCIM (Data Center Infrastructure Management) je skraćenica koja označava sustav upravljanja infrastrukturom podataka. To je vrsta softvera ili platforme koja omogućava praćenje, upravljanje i optimizaciju različitih komponenti u podatkovnom centru. Ova tehnologija ima za cilj poboljšati učinkovitost, pouzdanost i sigurnost operacija unutar podatkovnih centara. Primarna svrha DCIM sustava jest pružiti cjelovit pogled na podatkovni centar, omogućiti učinkovito upravljanje resursima, identificirati potencijalne probleme te podržati donošenje informiranih odluka o optimizaciji i prilagodbi infrastrukture. Ovi sustavi pomažu organizacijama u održavanju visoke dostupnosti, smanjenju troškova i poboljšanju energetske učinkovitosti.
Predavači: MEP i gostujući predavači
Trajanje: 45 min
Cocktail Party, predvorje
Svečana dvorana
Pozvano predavanje: "Artificial Intelligence in Education: Making Students Matter"
Professor Denise Whitelock, direktorica Instituta obrazovnih tehnologija na Otvorenom sveučilištu (UK)
Artificial Intelligence in Education: Making Students Matter
Prilagodljive platforme za učenje, inteligentni sustavi podučavanja i personalizirani mehanizmi za slanje povratnih informacija mogu se poboljšati pomoću umjetne inteligencije. Ovo predavanje će istaknuti ulogu alata za umjetnu inteligenciju, kao što je ChatGPT, u otvaranju novih mogućnosti za poticanje angažmana studenata, poboljšanje ishoda učenja i stvaranje učinkovitijeg i djelotvornijeg obrazovnog okruženja.
Predavač: Professor Denise Whitelock, direktorica Instituta obrazovnih tehnologija na Otvorenom sveučilištu (UK)
Tematski blok “Digitalizacija visokog obrazovanja – projekt e-Sveučilišta“
U ovom tematskom bloku će dionici projekta e-Sveučilišta (CARNET kao voditelj projekta, AZVO, NSK i Srce kao partneri te AZVO) predstaviti dosadašnji napredak u provedbi projekta te planove za naredne aktivnosti.
Projekt e-Sveučilišta ima za cilj digitalnu transformaciju visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj poboljšanjem digitalne nastavne infrastrukture, uvođenjem digitalnih nastavnih alata te osnaživanjem digitalnih kompetencija nastavnika za poučavanje u digitalnom okruženju.
U sklopu projekta razvijat će se mrežna i računalna infrastruktura, aktivnosti kibernetičke sigurnosti, unaprijedit će se postojeći informatički sustav i povezivanje evidencija u visokom obrazovanju, te osnažiti kompetencije nastavnog osoblja za učenje i poučavanje u digitalnom okruženju.
Predavači
- Mirta Janeš, CARNET
- prof. dr. sc. Ivanka Stričević, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
- Marina Grubišić, Agencija za znanost i visoko obrazovanje
- mr. sc. Nadža Milanović, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
- Ivan Brko, AKD
Moderator: dr. sc. Ognjen Orel, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Tematski blok “Inovativnost obrazovnog procesa uz tehnologije AI“
U ovom tematskom bloku raspravljat će se o primjeni tehnologija umjetne inteligencije u obrazovnom procesu u digitalno doba. Kako doživljavamo tehnologije umjetne inteligencije, u kojoj mjeri mogu povećati inovativnost u nastavi, kako ih implementirati u nastavni proces, koja znanja i kompetencije su nastavnicima potrebni da bi mogli provoditi nastavu uz pomoć tehnologija AI i hoće li ugroziti nastavu i nastavnika neka su od pitanja s koji se susreo svaki od nastavnika ili čelnika uprava visokoškolskih ustanova. U uvodu će panelisti dati primjere iz prakse i svoja iskustva i promišljanja, a nakon toga se otvara rasprava s publikom.
Predavači
- prof. dr. sc. Nina Begičević-Ređep, Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
- prof. dr. sc. Tomislav Bolanča, prorektor za poslovanje i digitalizaciju, Sveučilište u Zagrebu
- izv. prof. dr.sc. Renata Geld, Sveučilište u Zagrebu Filozofski fakultet
- Dijana Mandić, ravnateljica Uprave za visoko obrazovanje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja
- prof. dr. sc. Gordana Matijašić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
- prof. dr. sc. Mirza Žižak, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet
Moderator: doc. dr. sc. Sandra Kučina Softić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Nacionalni tripartitni sastanak EOSC-a
Croatia National Tripartite Event 2024 Programme
Nakon uspješno održanog sastanaka prošle godine, u okviru programa trećeg dana konferencije Srce DEI 2024 19. travnja 2024. godine održat će se drugi po redu Nacionalni tripartitni sastanak EOSC-a.
Sastanak će okupiti predstavnike tri upravljačke strane Europskog oblaka za otvorenu znanost (EOSC-a): EU, koju predstavlja Europska komisija, Udruženja EOSC-a kao tijela koje operativno vodi EOSC, te države članice EOSC-a koje su zastupljene u EOSC Upravljačkom odboru. Ministarstvo znanosti i obrazovanja, znanstvenici i istraživači te brojni drugi predstavnici zajednice za otvorenu znanost također će sudjelovati u programu.
Nacionalni tripartitni sastanci EOSC-a organiziraju se s ciljem jače sinergije u implementaciji EOSC-a u Europi, kako bi se unaprijedio sustav otvorene znanosti i postiglo usklađivanje nacionalnih politika s politikama EU-a. Ovogodišnje izdanje će, osim pregleda stanja razvoja i primjene EOSC-a i otvorene znanosti u EU i Hrvatskoj, biti posvećeno vještinama i kompetencijama znanstvenika i istraživača potrebnim za primjenu i razvoj otvorene znanosti i korištenje svih prednosti koje ona pruža. Bavit ćemo se i potrebom razvoja kompetentnih osoba –data stewards- koje bi mogle pomoći istraživačima u njihovom radu (bilo na razini ustanova ili na razini područja), a upravama ustanova dati podršku u donošenju i provođenju politika vezanih uz otvorenu znanost.
Naime, da bi znanstvenici i istraživači mogli provoditi svoja istraživanja u skladu s načelima otvorene znanosti, ali i da bi uspješno koristili sve prednosti koje im otvorena znanost EOSC daju na raspolaganje, bitno je da usvoje potrebne vještine i kompetencije, ali i da imaju na raspolaganju stručnu podršku na ustanovama. Riječ je prvenstveno o znanju upravljanja podacima, poznavanju primjene FAIR načela, korištenja alata za otvorenu znanost i otvoreni pristup, ali i poznavanju cjelokupnog okruženja EOSC i usluga koje su uključene u Europski oblak za otvorenu znanost. Koja je pri tome uloga ustanova i samih istraživača, kako istraživačke politike mogu doprinijeti i kako osigurati financiranje da bi se znanstvenicima i istraživačima moglo pružiti potrebnu podršku, neke su od tema koje ćemo obrađivati na ovom događanju.
Sponzorska radionica Comping i Dell Technologies "Comping' Dell Technologies workshop"
Umjetna inteligencija značajno je ubrzala digitalnu transformaciju čitavog niza industrija, mijenjajući način provedbe samog poslovanja, te isporuke roba i usluga. Na primjer, u financijskom sektoru umjetna inteligencija se koristi u svrhu unaprjeđenja procesa upravljanja rizicima, detekcije prijevara, te kroz široki spektar korisničkih usluga. Postojeći algoritmi omogućavaju analizu tržišnih trendova, što doprinosi donošenju brzih i kvalitetnih odluka u svrhu optimizacije investicija, odabira budućih smjerova poslovanja, itd. U retail sektoru umjetna inteligencija se koristi za personalizaciju ponuda, predviđanje potražnje, učinkovito upravljanje zalihama, itd. Također, umjetna inteligencija se intenzivno koristi u tehničkim sektorima, kao što je, na primjer, energetika. U području energetike upotrebljavaju se napredni algoritmi za predviđanje potrošnje energenata ovisno o čitavom nizu utjecajnih faktora; za prognoziranja vremenskih uvjeta; balansiranje i detekciju kritičnih situacija unutar energetske mreže, što doprinosi sniženju troškova i povećanju sigurnosti opskrbe. U sklopu radionice bit će prezentirani stvarni primjeri upotrebe umjetne inteligencije u nekoliko različitih industrija, prednosti i nedostaci u odnosu na konvencionalne metode, te najčešći izazovi tijekom procesa implementacije.
Predavači: Vanja Škurić, Domagoj Marić, Comping, Ivan Bolfan, Dell
Trajanje: 90 min
Radionica "Edukacija o računarstvu visokih performansi"
Radionica će polaznicima dati uvod u računarstvo visokih performansi (engl. High Performance Computing, HPC), te pružiti edukaciju o ključnim aspektima, prednostima i praktičnim načinima korištenja naprednog računarstva i HPC tehnologije. Tijekom radionice, polaznici će dobiti pregled HPC arhitektura i tehnologija te dostupnih nacionalnih i međunarodnih HPC resursa.
Polaznici će imati mogućnost praktičnog rada na računalnom klasteru Srca. Praktične vježbe obuhvatit će pristup klasteru, način pohrane i pripreme podataka za obradu, odabir programskog okruženja, izvršavanje korisničkih aplikacija kroz sustav za upravljanje poslovima, te praćenje izvršavanja aplikacija i rada računalnih čvorova. Konačno, bit će demonstriran način pripreme softvera za izvođenje na klasteru korištenjem sustava za kontejnerizaciju Apptainer.
Predavači: Emir Imamagić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 180 min
Radionica: "HKO u kontekstu izmijenjenih propisa u visokom obrazovanju"
Hrvatski kvalifikacijski okvir (HKO) instrument je uređenja sustava kvalifikacija u Republici Hrvatskoj koji osigurava jasnoću, pristupanje stjecanju, prohodnost i kvalitetu kvalifikacija te povezivanje razina kvalifikacija u Republici Hrvatskoj s razinama kvalifikacija Europskoga kvalifikacijskog okvira. U okviru HKO-a izrađen je Registar HKO-a, kao strateški alat čiji je osnovna namjena povezati potrebe tržišta rada s obrazovanjem preko standarda zanimanja i standarda kvalifikacija. Radionica je namijenjena predstavnicima visokih učilišta, odnosno svim predlagateljima standarda zanimanja/kvalifikacija u visokom obrazovanju. Sudionike radionice upoznat će se s novim metodologijama i smjernicama za izradu standarda kvalifikacija i standarda zanimanja u visokom obrazovanju.
Predavači: Patricija Vengust, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Emita Blagdan, Kristina Svalina, Agencija za znanost i visoko obrazovanje, Zdenko Križić, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Trajanje: 90 min
Dvorana C2
Radionica "Digitalne diplome"
Prema Pravilniku o sadržaju i korištenju informacijskih sustava u visokom obrazovanju, visoka učilišta dužna su u digitalni oblik pretvoriti podatke o prethodno stečenim diplomama i drugim javnim ispravama o studiju, za sve diplome i javne isprave koje su od javnog interesa, odnosno za kohorte diplomiranih koji su još uvijek radno aktivni (posljednjih 40 godina) te ih dostaviti putem programskog sučelja u Središnju evidenciju u roku od dvije godine od uspostave središnje evidencije svjedodžbi, diploma i dopunskih isprava o studiju (Digitalni registar diploma).
Na radionici će biti objašnjen proces dostave podataka o prethodno stečenim diplomama u Digitalni registar diploma kao i programsko sučelje Središnje evidencije. Dodatno će se na radionici proći najbolji načini pripreme podataka o prethodno stečenim diplomoma u digitalnom obliku kako bi se oni mogli učitati i pohraniti u Središnju evidenciju.
Sudionici će se upoznati i s podrškom sustava ISVU za izradu, elektroničko pečatiranje, verifikaciju i distribuciju digitalnih završnih dokumenata.
Predavači: Igor Vuković, Matija Kranjčina, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 90 min
Dvorana D1
Radionica "Obrada NGS podataka programskim paketom QIIME2 na platformi Galaxy" (1/2)
Nastavlja se
Radionica "Obrada NGS podataka programskim paketom QIIME2 na platformi Galaxy: primjeri iz prakse (mikrobiom vode, biofilma i probavila)"
Sekvenciranje nove generacije (eng. Next Generation Sequencing) recolucionarna je tehnologija visokoprotočnog sekvenciranja nukleinskih kiselina koja unapređuje područja prirodnih i biomedicinskih znanosti. Metagenomski pristup istraživanju okoliša omogućuje brzi pregled raznolikosti organizama, ali i njihove uloge u ekosustavu što je unaprijedilo ljudsko razumijevanje živog svijeta oko sebe, a naposlijetku omogućilo i otkrivanje mnogih organizama koje ne možemo uzgojiti u laboratoriju. Predmetna radionica polaznicima pruža priliku za učenje o amplikon sekvenciranju te DNA barkodiranju okolišne DNA kroz praksu istraživanja vodenog stupca i sedimenta (obraštaja) u morskom ekosustavu.
QIIME2 predstavlja bioinformatičku platformu za analizu mikrobioma dobivenih NGS sekvenciranjem, a koja je proširiva, besplatna, otvorenog koda te razvijena u zajednici. Jedna je od najviše korištenih bioinformatičkih platformi za analizu bakterijskih, gljivičnih i ostalih eukariotskih mikrobioma. Polaznici će naučiti pregledati NGS podatke (FASTQ format), proučiti njihovu kvalitetu (FASTQC), filtrirati (dada2), taksonomski anotirati podatke koristeći relevantne baze podataka (SILVA, PR2) te statistički analizirati podatke sukladno različitim okolišnim parametrima. Tijek analize (eng. pipeline) inkorporiran u platformu Galaxy omogućuje polaznicima da na jednostavan i interaktivan način rukuje podacima, a vizualizacijski alati inkorporirani u QIIME2 pokazuju rezultate koraka analize u realnom vremenu.
Predavač: Maja Mucko, Sveučilište u Zagrebu Prirodoslovno-matematički fakultet
Trajanje: 180 min
Radionica "CI/CD u GitLab-u"
CI/CD je način automatizacije procesa povezanih s Git projektima koji se nalaze na GitLab repozitoriju. Automatizacija omogućuje da se na određeni događaj u projektu ili vanjsku intervenciju obave neke dodatne aktivnosti kao što su siguronosna provjera koda, prenošenje na testne ili produkcijske poslužitelje i slično. Na radionici će polaznici nakon upoznavanja s osnovnim elementima imati mogućnost isprobati jednostavnu uporabu CI/CD-a na vlastitom Git projektu.
Predavač: Dubravko Penezić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar
Trajanje: 135 min
Sponzorska radionica ELSEVIER "Scientific Publishing
Radionica za urednike/ice znanstvenih časopisa
Trajanje: 45 min
Radionica: "Objava zbornika konferencijskih radova u OMP-u"
Radionica je namjenjena organizatorima skupova i konferencija koji imaju osnovna znanja poznavanja procesa objave i uređivanja zbornika. Tijekom radionice predstavit će se usluga za podršku, uređivanje i objavu zbornika konferencijskih radova pomću alata alata Open Monograph Press (OMP). Polaznici će saznati više o uvjetima korištenja, načinu prijave te kriterijima za uvrštavanje zbornika, a nakon prezentacije će biti održana demonstracija osnovnog procesa rada u OMP-u.
Predavači: Kristina Posavec, Ljiljana Jertec Musap, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar, prof. dr. sc. Tomislav Malvić, Sveučilište u Zagrebu Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Trajanje: 90 min
Dvorana D1
Radionica "Obrada NGS podataka programskim paketom QIIME2 na platformi Galaxy" (2/2)
Nastavak
Zatvaranje konferencije
16:15
Obilazak podatkovnog centra Borongaj
Osim izgradnje i održavanja IKT resursa, među glavnim ciljevima Srca su i kontinuirano promicanje te upoznavanje akademske zajednice s načinima korištenja novih tehnologija i sustava, kao i edukacija istraživača i nastavnika.
Srce vam u okviru konferencije DEI 2024 nudi mogućnost obilaska podatkovnog centra u Zagrebu, smještenog na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj.
Tijekom obilaska uz stručno vodstvo moći ćete se upoznati s radom centra, te dobiti uvid u složene elektrotehničke i strojarske sustave koji osiguravaju ispravan i neprekinut rad podatkovnih centara, visoku dostupnost IKT opreme i digitalnih usluga te zadovoljavaju definirane tehničke i sigurnosne standarde.
Osiguran je prijevoz autobusom od mjesta konferencije do podatkovnog centra Borongaj i nazad.
Okvirno trajanje obilaska i putovanja je do 120 minuta.